Kompanzasyon panosu nedir?

Bir tesisin güç kat sayısını düzeltmek için gerekli cihaz, kondansatör ve ölçü aletlerinin bulunduğu panoya kompanzasyon panosu denir.

Kompanzasyon panosu ne işe yarar?

Endüktif yükler (motorlar, trafolar, balastlar vb.) aktif gücün yanı sıra reaktif güç de çekerler. Reaktif gücün ihtiyaç duyulduğu noktaya en yakın yerde üretilmesinde, elektrik sisteminin en iyi şartlarda çalıştırılması açısından büyük yarar vardır. Bu nedenle tesislere bir kompanzasyon panosu kurulur ve tesisin ihtiyacı olan reaktif güç bu panodaki kondansatörler vasıtasıyla sağlanır. Elektrik şebekesinde temiz bir enerji dolaşması sağlanır ve şebekenin verimi artırılmış olur.

Kompanzasyon panosu malzemeleri

Kompanzasyon panolarında standart olarak baralar, bağlantı iletkenleri, akım trafoları, şalterler, ampermetre, kondansatörler, sigortalar, kontaktörler, voltmetre komütatörü ve voltmetre, kosinüsfimetre, reaktif güç kontrol rölesi kullanılır. Yeni tesislerde voltmetre ve komütatörü yerine multimetreler, kosinüsfimetre yerine de reaktif güç kontrol rölesi kullanılmaktadır. Alçak gerilim dağıtım panoları ve kompanzasyon panoları beraber montajlı kullanılacak ise akım trafoları genellikle alçak gerilim dağıtım panolarında bulunur.

Devamı için Aşağıdaki PDF dosyamıza gözatın.