KOMPANZASYONDA GÜÇ ANALİZİNİN ÖNEMİ

Taşınabilir bir güç analizörü ile sistemi 24 – 48 saat kayıt altında tutmak ve bu kayıtlardaki verileri kullanarak işletmenin analizini yapmak, uygulanabilirlik açısından zor ve pahalı bir yöntem olduğu için pek tercih edilmemektedir.
Kayıt özelliği olmayan bir cihazın ekranından sürekli olarak değerleri takip etmek ise uzun mesai gerektirdiği için çok zahmetli ve sağlıksız bir yöntemdir. Tamamen uygulamayı yapacak kişinin kendi bilgi ve tecrübelerine dayanarak işletmenin analiz edilmesi gerekir. Yanılma payının oldukça yüksek olması sebebiyle, yanlış uygulama yapma olasılığı oldukça yüksektir.
Smart SVC rölenin Güç Akış Grafiği (GAG) sayesinde, yukarıda sayılan yöntemlerin yetersizliğini gidermek ve işletmelerin enerji analizini doğru bir şekilde yapmak mümkün hale gelmektedir. Smart SVC röle işletmede takılı olduğu süre zarfında, işletmenin ihtiyaç duyduğu reaktif enerjileri süreleriyle birlikte kaydeder. Böylece oluşan tüm farklı reaktif enerji ihtiyaçları süreleriyle birlikte kullanım sürelerine göre sırayla kaydedilir. Kullanıcı, Smart SVC rölenin Güç Akış Grafiği kısmına girerek tüm bu farklı durumları görebilir ve doğru bir kompanzasyon uygulaması yapabilir.

Devamı için Aşağıdaki PDF dosyamıza gözatın.

_